9 Mayıs 2021 Pazar  

MENÜ

 

ÜYE GİRİŞİ
Kullanıcı:
Şifre:
 
Şifremi unuttum


 

Hikaye

Amerikalı doktor Andrew Taylor Still (1828-1917) Osteopatiyi tanımlamıştır. Onun tanımlamaları Osteopati tıbbının temelini oluşturmaktadır.

  • Strüktür  ve  hareketin önemi
  • Strüktür  ve  hareketin birbirine bağımlı olması
  • Organizmanın ayrıştırılamaz bir bütün olması
  • Organizmanın kendi kendine iyi edebilme yeteneği

1874 ‘de kendi uyguladığı yönteme (Osteo – kemik) (pathie – şikayet/araz) Osteopati adını vermiştir.
1892 ’de Kirksville, Missouri, USA Amerikan School of Osteopathy’i kurmuştur.
Günümüzde Amerika’da 54.000 Osteopat çalışmaktadır. Mesleklerini Doctor of Ostepath ünvanı alarak tıp hekimlerine eşdeğer çalışmaktadırlar. Daha çok hekim oldukları için ilaç, iğne, cerrahi gibi yöntemleri elde uygulamalardan daha öncelikli uygulamaktadırlar.

Avrupa ’da ise farklı bir gelişim izler. İngiltere ’de John Martin Littlejohn (Still’in öğrencisi) Osteopathiyi  Avrupa ‘ya getirir. 1917 de Londra ‘da British School of Osteopath’yi kurar. 1950 ye kadarda tüm Avrupa ‘da yaygınlaşır.

Avrupa ‘da daha çok terapistler Manuel terapinin etkin formu olarak kullanmaya başlarlar. 1993 den beri  İngiltere ‘de Osteopati bir meslek olarak tanımlanmıştır. Ayrıca Fransa, Belçika ve diğer ülkelerde bunları izlemektedirler.
William Garner Sutherland (1873-1954) Osteopatide Cranio – Sacral Terapiyi geliştirmiştir.

1980 ‘li senelerde ise Fransız Osteopat  Jean – Pierre Barral ve Jacques Weischenk organların muayene ve tedavisini içeren Visseral Osteopatiyi geliştirmişler ve tedavi yelpazesini genişletmişlerdir.

evden eve nakliyat

Tasarm | evoNET